
Product Info
| Category | Decks |
| Release Date | 23 Jun 2023 |
| Lifecycle | Retired |
| Languages | English, German, French, Italian, Spanish, Portuguese, Japanese |
| Case Configuration | Magic Meets The Lord Of The Rings —Experience the beloved story of The Lord of the Rings with the strategic gameplay of Magic: The Gathering, facing off against opponents in thrilling magical battles |
| Dimensions | 3.307 x 5.512 x 7.520" (84 x 140 x 191mm) |
| Weight | 0.721 lb. (0.327 kg) |
| SKU | D15250000 |
| UPC | 195166205052 |
The Lord of the Rings: Tales of Middle-earth Commander Decks
Product Description
The beloved story and characters of The Lord of the Rings meet the thrilling gameplay of Magic: The Gathering in this The Lord of the Rings -themed Commander Deck. Try out Magic ’s most popular format with a deck that’s ready to play right out of the box and fight for the fate of Middle-earth.
Product Info
| Category | Decks |
| Release Date | 23 Jun 2023 |
| Lifecycle | Retired |
| Languages | English, German, French, Italian, Spanish, Portuguese, Japanese |
| Case Configuration | Magic Meets The Lord Of The Rings —Experience the beloved story of The Lord of the Rings with the strategic gameplay of Magic: The Gathering, facing off against opponents in thrilling magical battles |
| Dimensions | 3.307 x 5.512 x 7.520" (84 x 140 x 191mm) |
| Weight | 0.721 lb. (0.327 kg) |
| SKU | D15250000 |
| UPC | 195166205052 |
Product Contents
| Magic Meets The Lord Of The Rings —Experience the beloved story of The Lord of the Rings with the strategic gameplay of Magic: The Gathering, facing off against opponents in thrilling magical battles |
| Join The Fellowship—Immerse yourself in Middle-earth with unique game mechanics and stunning art that draw you into this epic tale |
| Epic Multiplayer Battles—Commander is a multiplayer way to play Magic, an epic, free-for-all battle full of strategic plays and social intrigue |
| Introduces 20 Commander Cards—this deck introduces 20 never-before-seen Commander cards to Magic: The Gathering |
| Collect Special Treatment Cards—each deck comes with a 2-card Collector Booster Sample Pack containing 2 special treatment cards from The Lord of the Rings: Tales of Middle-earth set, including 1 Rare or Mythic Rare and at least 1 Traditional Foil |
| Contents—1 ready-to-play The Lord of the Rings: Tales of Middle-earth Commander Deck (includes 2 Foil Legendary cards), a 2-card Collector Booster Sample Pack, 1 Foil-Etched Display Commander, 10 double-sided tokens, 1 Helper card, 1 life tracker, and 1 deck box |
No best listing available yet.
Last Updated: 16 May 2026, 23:37
