
Product Info
| Category | Decks |
| Release Date | 17 Nov 2023 |
| Lifecycle | Retired |
| Languages | English, German, French, Italian, Japanese, Portuguese, Spanish |
| Case Configuration | 100-card ready-to-play The Lost Caverns of Ixalan Commander Deck; 2 Traditional Foil + 98 nonfoil cards |
| Dimensions | 2.205" x 7.323" x 6.181" (56 x 186 x 157mm) |
| Weight | 0.750 lb. (0.340 kg) |
| SKU | D23930000 |
| UPC | 195166230245 |
The Lost Caverns of Ixalan Commander Decks
Set: The Lost Caverns of Ixalan
Product Description
In The Lost Caverns of Ixalan , your players will face an adventure like never before, discovering long-lost ruins, ancient civilizations alive and well, and fan-favorite creatures running rampant. Dig into the heart of Ixalan with a piece of prehistory for every play style.
Product Info
| Category | Decks |
| Release Date | 17 Nov 2023 |
| Lifecycle | Retired |
| Languages | English, German, French, Italian, Japanese, Portuguese, Spanish |
| Case Configuration | 100-card ready-to-play The Lost Caverns of Ixalan Commander Deck; 2 Traditional Foil + 98 nonfoil cards |
| Dimensions | 2.205" x 7.323" x 6.181" (56 x 186 x 157mm) |
| Weight | 0.750 lb. (0.340 kg) |
| SKU | D23930000 |
| UPC | 195166230245 |
Product Contents
| 100-card ready-to-play The Lost Caverns of Ixalan Commander Deck; 2 Traditional Foil + 98 nonfoil cards |
| 2-card Collector Booster Sample Pack (contains 1 Traditional Foil or nonfoil special treatment card of rarity Rare or higher and 1 Traditional Foil alt-border Uncommon card) |
| 1 foil-etched Display Commander |
| 10 double-sided tokens |
| 1 life tracker |
| 1 strategy insert |
| 1 deck box |
| Retailer Listings | Price | Delta | Status |
|---|---|---|---|
| Chaos Cards | £229.95 | 0.0% | Out of Stock |
No best listing available yet.
Last Updated: 20 May 2026, 20:46
